×
 • Lajme
 • Insajderi

  Kurti thotë se me ShBA dhe BE ka dallime taktike, jo në bindje e vizione

  Insajderi
  04 June 2023 - 22:35

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se nëse kryetarët e zgjedhur shqiptarë të komunave veriore nuk do të shkonin në zyre e punon ta fillonin në shtëpi private atëherë kjo sipas tij do të ishte betonim i strukturave paralele ilegale.

  Gjatë një interviste për “The Geopost”, Kurti ka thënë se është në komunikim me vendet e QUINT’it kur ëhstë pyetur për raportat në mes Kosovës dhe SHBA-ve e BE-së.

  Ai ka thënë se me SHBA-të nuk ka dallime për nga bindjet dhe vlerat, por shton se mund të ketë ndonjë dallim ndonjëherë në qasje.

  ”Unë jam në komunikim të vazhdueshëm me ambasadorët e KUINT-it në Kosovë dhe natyrisht që kur u njoh procesi zgjedhor të cilin e patëm shtyrë për katër muaj në katër komunat në vëri, kur u njoh rezultati, kur u njoh rezultati, kur u njoh  betimi ne nuk kishim tjetër zgjidhje përveçse kryetarët të fillojnë punën në vendin e tyre. Nëse kryetarët do të fillonin punën nëpër shtëpi private ky do të ishte betonim i strukturave paralele ilegale”, ka thënë Kurti.

  “Ne nuk mund t’u bëjmë struktura paralele strukturave paralele. Pra, ishim në një situatë të vështirë, ku nuk kishim zgjidhje ideale, mirëpo megjithatë mendoj që kemi vepruar mirë dhe jemi shumë falënderues për gjithë ndihmën dhe mbështetjen që na e kanë dhënë dhe po na e japin. Nganjëherë mund të ketë ndonjë dallim në qasje, nganjëherë mund të ketë ndonjë  dallim në elemente taktike le të themi të operacioneve që zhvillojmë dhe për sa i përket vlerave, qëllimeve, interesave,  bindjeve, vizioneve ne nuk kemi absolutisht asnjë dallim me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Evropian”, ka vazhduar ai.

  Kurti kishte marrë reagim të ashpër nga Antony Blinken, sekretari i SHBA-ve, i cili e kishte akuzuar Kurtin për situatën në Veriun e Kosovës.

  Deklarata e Blinken nuk kishte përfunduar veç me fjalë, pasi shteti i tij kishte vendosur që Kosovës mos t’i mundësohet pjesëmarrja në “Defender Europe 2023”. 

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark