×
 • Sport
 • Sport

  Kush kishte më shumë goditje mes Furyt dhe Usyk – dalin rezultatet zyrtare

  Insajderi
  19 May 2024 - 18:23
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Statistikat e grushteve tregojnë se Tyson Fury dominohej nga Oleksandr Usyk.

  Gypsy King u mund nga ukrainasi me një vendim me pikë, i cili i dha fund serisë së tij të pamposhtur.

  Boksieri 37 vjeçar mori kurorën e të qenit kampioni i parë i padiskutueshëm që nga Lennox Lewis në 1999.

  Dhe statistikat sugjerojnë se boksieri ishte më se meritor për fitoren.

  Usyk dominoi në statistikat e goditjeve me grusht pasi kishte 42 për qind të goditjeve të sakta krahasuar me 32 për qind të Furyt.

  Gjatë 12 raundeve, Usyk shënoi një përqindje më të lartë të grushteve në nëntë raunde.

  Britaniku 35 vjeçar pati më shumë sukses në vetëm dy raunde, ndërsa në raundin e pestë, dyshja shënuan 40 për qind të grushteve të gjuajtura.

  Gypsy King hodhi më shumë grushte gjatë gjithë ndeshjes me 496 gjuajtje.

  Sidoqoftë, ai qëlloi trupin e ukrainasit vetëm 157 herë, ndërsa Usyk hodhi 407, por mundi të godiste saktë 170 herë.

  Një nga goditjet e ukrainasit rezultoi të ishte momenti kyç në përleshje pasi ai e kapi Furyn.

  Në raundin e nëntë, Usyk lëshoi disa grushte të fuqishme që e lanë rivalin të dukej i trullosur dhe u pengua rreth ringut  përpara se të kapej në litarë.

  Si rezultat, u shënua një nokdaun zyrtar, pavarësisht se Fury nuk ra në dysheme pasi u shpëtua nga gongu. /Telegrafi/

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark