×
 • Biznes
 • Biznes / Teknologji

  Ky është Ferrari më i shtrenjtë në botë, vlera e tij kap mijëra miliona dollarë

  Insajderi
  16 November 2023 - 17:06

  Një Ferrari 250 GTO i vitit 1962 është shitur për 51.705 milionë dollarë, duke u bërë makina më e shtrenjtë nga prodhuesi italian i shitur ndonjëherë në ankand.

  Shitja rekord u zhvillua në Sotheby’s në Nju Jork të hënën, pasi makina u ofrua publikisht për herë të parë në 38 vjet.

  Gord Duff, Shefi Global i Ankandeve të RM Sotheby’s, tha se shitja “thekson statusin e pashembullt të këtij Ferrari si një nga objektet më të dëshirueshme në botë”.

  “Ky transaksion i shton një kapitull të ri një automjeti me një trashëgimi të pakrahasueshme,” tha Duff në një deklaratë për shtyp.

  “Tani, ajo renditet ndër makinat më të shtrenjta të shitura në ankand, një dëshmi e vërtetë për vendin e saj të veçantë në histori,” shtoi ai.

  Vetëm 39 shembuj të 250 GTO u ndërtuan nga marka legjendare italiane midis 1962 dhe 1964, dhe është jashtëzakonisht e rrallë që një pronar të ndahet me një të tillë me çdo çmim.

  Ky shembull, numri i shasisë 3765, është një nga vetëm 34 të ndërtuara me karrocë Tipo 1962, dhe i vetmi prej tyre i garuar nga ekipi i garave të Scuderia Ferrari, i paraqitur në gara të tilla si Le Mans 24 Hours.
  Rrallësia e tij do të thotë se është shfaqur në disa revista të fokusuara në Ferrari gjatë dekadave, dhe Sotheby’s sugjeron se “disponueshmëria publike e një GTO të tillë të veçantë mund të mos përsëritet kurrë gjatë jetës sonë.

  Ndërsa 3765 tani është Ferrari më i shtrenjtë që është shitur ndonjëherë në ankand, një tjetër 250 GTO mban rekordin për Ferrarin më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë.
  Koleksionisti i njohur i makinave David MacNeil, themeluesi dhe CEO i kompanisë së automobilave ËeatherTech, bleu shasinë 4153 GT për 70 milionë dollarë në 2018.

  Në atë kohë, James Knight, kryetar i grupit të automobilizmit në shtëpinë e ankandeve në Mbretërinë e Bashkuar Bonhams, krahasoi 250 GTO me disa nga veprat më ekskluzive të artit në botë, përcjell portal rtv21.tv

  OP-ED
  Nga Rubrika
  LifeStyle
  30 November 2023

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark