×
 • Biznes
 • Biznes / Teknologji

  Ky profesion nuk rrezikohet nga Inteligjenca Artificiale

  Insajderi
  22 September 2023 - 21:07

  Zhvillimi i Inteligjencës Artificiale e ka mbushur botën me entuziazëm dhe frikë. Kjo sepse shihet si një ndihmesë e madhe, por gjithashtu ekziston edhe frika e zëvendësimit.

  Por një profesion mund të jetë i sigurt për momentin. Sipas një studimi nga Universiteti Brigham Young (BYU) në SHBA, kontabilistët njerëzorë ende e kalojnë ChatGPT në provimet e kontabilitetit.

  Studimi përbëhej nga 327 bashkautorë nga 186 institucione të ndryshme arsimore në 14 vende, që kontribuan me 25,181 pyetje të provimit të kontabilitetit.

  Autori kryesor i studimit, profesori i kontabilitetit në BYU, David Wood, donte të rekrutonte sa më shumë profesorë për të ndihmuar në informimin e debatit se si modelet e gjuhës së AI duhet të përfshihen në arsim, pa e dëmtuar atë.

  OP-ED
  Nga Rubrika
  LifeStyle
  30 November 2023

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark