×
 • Sport
 • Sport

  La Liga e pamëshirshme ndaj Barcelonës, ia ulë buxhetin e pagave- Real Madridit ia mundëson të shpenzoje 500 milionë më shumë

  Insajderi
  21 February 2024 - 13:16
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.

  Kryesia e La Ligës ka njoftuar për kufizime të reja pagash për klubet spanjolle pas përfundimit të afatit kalimtar dimëror. Nga kjo u dëmtua më së shumti klubi gjigant katalunas, FC Barcelona.

  Vetëm një vit më parë, Barcelona i mundsua të shpenzonte 648 milionë euro për paga. Këtë verë ajo u ul në 270 milionë, ndërsa nga dje iu është kufizuar në 204 milionë euro.

  Tifozët e Barcelonës kanë shprehur mllefin e tyre, meqë La Liga ua mundësoi Real Madridit të shpenzojë gjysmë miliardë më shumë për paga të futbollistëve.

  Buxheti i pagave të Los Blancos nuk ka ndryshuar në krahasim me fillimin e sezonit dhe arrin në 727 milionë euro brenda vitit.

  Siç parashohin rregullat e ligës spanjolle në lidhje me kufijtë e buxhetit të pagave, Barcelona mund të shpenzojë më shumë para nëse iu rriten të ardhurat.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark