×
 • Sport
 • Sport / Insporti

  Maldini tregon emrat e tre lojtarëve më të mirë që ka parë ndonjëherë

  Insajderi
  04 January 2024 - 15:33
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.

  Paolo Maldini, i njohur si një nga mbrojtësit më të mirë në histori, pati një qëndrim të jashtëzakonshëm me klubin e tij të fëmijërisë, AC Milan, duke luajtur 902 ndeshje para se të tërhiqej nga futbolli në vitin 2009.

  Gjatë kohës së tij, ai u përball me legjenda si Ronaldinho dhe Ronaldo Nazario, të cilët të dy e cilësuan Maldinin si kundërshtarin e tyre më të fortë ndonjëherë. Ronaldinho ishte i mahnitur nga mënyra se si Maldini e trajtoi pa mundim lojën, një ndjenjë që bëri jehonë edhe nga Ronaldo.

  Në një dokumentar të fundit për Ronaldon të quajtur “Fenomeni”, Maldini lavdëroi ish-sulmuesin brazilian, duke e vendosur atë në mesin e tre lojtarëve më të mirë që ai ka parë ndonjëherë në karrierën e tij.

  Krahas Ronaldos, Maldini pranoi edhe shkëlqimin e Lionel Messit dhe Diego Maradonës, raporton Telegrafi.

  Ndonëse Maldini nuk luajti kurrë ‘kokë më kokë’ me Messin në fushë, talenti i argjentinasit pati një ndikim të rëndësishëm tek ai, edhe nga ana anësore.

  “Së pari, kam pasur mundësinë të luaj kundër lojtarëve të mëdhenj dhe mendoj se më të mirët ishin, natyrisht, Maradona kur luajti për Napolin dhe Ronaldo kur luajti për Inter”.

  “Nuk luajta kundër Messit sepse ai ishte i lënduar, faleminderit Zotit që u lëndua”, ka thënë Maldini në podkastin PoretCast.

  Një gazetar më pas theksoi se Messi ishte me fat që nuk kishte dalë kurrë kundër Maldinit, i cili u përgjigj: “Jo, jo, unë isha me fat”.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark