×
 • Sport
 • Sport

  Manchester City identifikon zëvendësuesin e Pep Guardiola-s

  Insajderi
  20 April 2024 - 17:45
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Manchester City thuhet se ka identifikuar trajnerin e Girona, Michel, si pasues të mundshëm të Pep Guardiola-s.

  “Qytetarët” kanë shijuar periudhën më të suksesshme në historinë e tyre që kur Guardiola mori frenat në “Etihad Stadium” në verën e vitit 2019.

  Guardiola i ka udhëhequr ata drejt fitimit të 16 trofeve, duke përfshirë një titull të Premier League, një trofe të Champions League dhe një FA Cup në sezonin e kaluar historik të fitimit të trefishtë.

  Shpresat e Man City për të ruajtur trofeun e tyre në Champions League përfunduan me humbjen e të mërkurës me penallti ndaj Real Madrid-it.

  Pavarësisht zhgënjimit në mesjavë, Man City ka ende mundësinë për të fituar Kupën FA dhe titullin e Premier League në sezonin e tetë të Guardiola-s me klubin.

  Ndërsa Guardiola aktualisht do të përqendrohet në çështjet në fushë, ka disa pasiguri rreth të ardhmes së tij afatgjatë me klubin. 53-vjeçarit i ka mbetur edhe pak më shumë se një vit për të ekzekutuar marrëveshjen e tij aktuale, e cila do të skadojë në fund të sezonit 2024-25.

  Guardiola më parë ka lënë të kuptohet se është i hapur për të zgjatur qëndrimin e tij, por ka ende mundësi që ai të vendosë të largohet në verën e vitit 2025.

  Edhe nëse Guardiola rinovon marrëveshjen e tij aktuale, Man City është plotësisht i vetëdijshëm se ai do të largohet në një moment në të ardhmen.

  Si rezultat, “Relevo” po raporton se “Qytetarët” po konsiderojnë shefin e Girona-s, Michel, si zëvendësuesin e mundshëm të Guardiola-s.

  Raporti pretendon se Michel është shumë i respektuar në “City Group”, të cilët janë plotësisht të vetëdijshëm për punën e tij për shkak të 47% të aksioneve të tyre te Girona.

  Michel, i cili thuhet se po mëson anglisht, ka forcuar ndjeshëm reputacionin e tij gjatë mandatit të tij trevjeçar si shef i Girona-s.

  48-vjeçari arriti promovimin përmes play-off-it në sezonin e tij të parë, përpara se ta çonte klubin në vendin e 10-të në sezonin 2022-23 në La Liga.

  Këtë sezon, edhe pse ata kanë përjetuar një rënie në dy muajt e fundit, Girona është në vendin e tretë me një diferencë prej shtatë pikësh ndaj Athletic Bilbao-s në pozitën e pestë.

  Si rezultat, ata janë në prag të sigurimit të një vendi në Champions League dhe kualifikimit evropian për herë të parë në historinë e tyre.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark