×
 • Lajme
 • Lajme

  Maqedonia mbyll kufijtë për refugjatët afganë

  Insajderi
  22 February 2016 - 14:49
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Maqedonia ka vendosur të mos lejojë refugjatët afganë të kalojnë kufirin në Gjevgjeli, ndërsa që nga muaji nëntor i vitit të kaluar kjo e drejtë i është dhënë vetëm refugjatëve nga Siria, Iraku dhe Afganistani.

  Rreth 5 mijë persona janë duke pritur që të hapet kufiri dhe të kalojnë drejt Maqedonisë, mirëpo ata nuk po lejohen, raporton Der Spiegel.

  Ndërkohë Greqia është e shqetësuar me Maqedoninë, duke thënë se nuk i ka informuar rreth këtij vendimi.

  “Ka bërë një veprim të njëanshëm, pa na informuar” thanë autoritetet e qeverisë greke, për vendimin e Maqedonisë.

  Përkundër kësaj, mijëra refugjatë lundrojnë në brigjet e Egjeut, duke pasur vetëm një qëllim: të shkojnë në Veri të Greqisë dhe më pas drejt Evropës Qendrore.

  BE vendosi të enjten që kufiri për refugjatët nga Siria, Afganistani dhe Iraku të qëndrojë i hapur. Përkundër kësaj, më parë, veprim të ngjashëm si Maqedonia aprovoi edhe Serbia./Insajderi.com

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark