×
 • Lajme
 • Lajme

  Maqedonia mbyllë rrugët e Ballkanit

  Insajderi
  09 March 2016 - 16:18
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Maqedonia ka thënë se nuk do të lejoj më asnjë emigrantë nëpërmjet kufirit me Greqinë, në mënyrë efektive duke bllokuar rrugët e emigrantëve drejt Unionit Evropian.

  Vendimi erdhi pasi Sllovenia ndaloi qasjen e emigrantëve që kalojnë transit nga vendi i tyre. Kroacia dhe Serbia pastaj thanë se do ta ndiqnin këtë shembull, shkruan BBC.

  Derisa 13,000 emigrantë kanë mbetur të bllokuar tani në kufirin Maqedoni-Greqi, raporton Insajderi.

  Lëvizjet vijnë pasi BE-ja dhe Turqia kanë përcaktuar një plan për të lehtësuar krizën më të madhe të Evropës me refugjatë, që nga Lufta e Dytë Botërore.

  Sipas planit, i cili ende mbetet për t’u finalizuar, të gjithë emigrantët që vijnë në Greqi nga Turqia do të kthehen përsëri në Turqi.

  Duke njoftuar për marrëveshjen të hënën, presidenti i Këshillit Evropian Donald Tusk, ka thënë se nuk do të ketë më rrugë me destinacion Evropën për emigrantët. /Insajderi.com

  OP-ED
  Nga Rubrika
  Lajme
  24 July 2024

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark