×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Mbyllen grupet radikale myslimane pas kërcënimit ndaj myftiut

  Insajderi
  27 February 2016 - 12:06
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Autoritetet e Bosnjë Hercegovinës thonë se prej 1 marsit do t’i mbyllin grupet radikale myslimane që propagandojnë ektremizëm dhe refuzojnë të ndërlidhen me organizatën e Komunitetit Islamik, e cila njihet nga shteti.

  Kjo lëvizje e paralajmëruar mbrëmë u bë pasi grupi ekstremist, Shteti Islamik, iu ka kërcënuar me vdekje Myftiut të Madh të Bosnjës, Husein Kavazoviq.

  Gjatë viteve të fundit, disa grupe janë formuar jashtë strukturës zyrtare, me ç’rast i kanë përfshirë afro 3 mijë mbështetës në hapësirat rurale. Disa prej tyre bëjnë interpretime radikale të islamit, që nuk është në harmoni me traditën e afro 2 milionë myslimanëve në Bosnjë.

  Policia thotë se grupet e tilla islamike janë bërë fole e radikalizmit mysliman, me ç’rast janë dërguar afro 150 pjesëtarë në Siri, për të luftuar për grupin ekstremist, Shteti Islamik.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark