×
 • Lajme
 • Lajme

  Me 31 mars jepet verdikti për Sheshelin

  Insajderi
  12 February 2016 - 20:15

  Gjykata e OKB-së për krime lufte ka marrë vendim se gjyqi për liderin e Partisë Radikaliste Serbe, Vojislav Sheshelit, do të mbahet me 31 mars.

  Ky vendim i marrë në Hagë, do të thotë që autoritetet në Beograd do të duhet të arrestojnë Sheshelin, vetëm disa javë para se të mbahen zgjedhjet e ardhshme qendrore në Serbi, raporton Insajderi.

  Shesheli u lirua përkohësisht nga gjykata e krimeve të luftës të OKB-së në Hagë, në nëntor të vitit 2014 për trajtimin e kancerit, deri në vendimin përfundimtar.

  Ai akuzohet për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit, të kryera në vitet 1991-94 kundër jo-serbëve në Bosnjë, Kroaci dhe Vojvodinë.

  Pas marrjes së vendimit të sotëm, ai u shpreh shumë i sigurt në fitoren e tij pas 31 marsit.

  “Ky vendim nuk më intereson mua. Do ta mundë Hagën bindshëm, pas 12 viteve mashtrim mbi mua”, tha ish-anëtari i parlamentit serb, transmeton “Ballkan News Beat”.

  Ai ka kaluar tashmë mbi 10 vjet në paraburgim në Tribunalin Ndërkombëtar të Krimeve në Ish-Jugosllavi.

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark