×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Merkel bën thirrje për unitet për krizën me refugjatë

  Insajderi
  29 February 2016 - 08:21
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Kancelarja gjermane, Angela Merkel u ka kërkuar liderëve evropianë që ta gjejnë një zgjidhje të përbashkët, lidhur me krizën e vazhdueshme me refugjatë.

  Në një intervistë dhënë televizionit ARD, të dielën, Merkel ka thënë se nuk ekziston një “plan B”, nëse liderët dështojnë të pajtohen me Turqinë rreth mënyrës së ngadalësimit të rrjedhjes së refugjatëve nga Siria, Iraku, Afganistani dhe vendet e tjera, për në Evropë.

  Ajo gjithashtu tha se Evropa nuk mund ta lejojë Greqinë, një vend që së fundmi ka pranuar një ndihmë të madhe nga BE-ja, që të shkaktojë “kaos”, duke i mbyllur kufijtë e saj.

  Megjithatë, Merkel shtoi se ajo është “shumë optimiste” që Evropa do të qëndrojë e bashkuar dhe të përballet me krizën.

  “Kjo është një fazë e rëndësishme në historinë tonë”, ka thënë Merkel.

  Liderët evropianë dhe ata turq pritet të takohen me 7 mars, për të diskutuar rreth krizës, e cila solli më shumë se 1 milion njerëz në Evropë, gjatë vitit 2015.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark