×
 • Lajme
 • Lajme

  Ministria e Mjedisit me plan për mbrojtje të pyjeve

  Insajderi
  22 February 2016 - 14:25
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Ministri i Mjedisit, Ferid Agani, ka pritur sot në takim Ministrin e Bujqësisë, Memli Krasniqi, dhe shefin e Agjencionit të Pyjeve, Ahmet Zejnuallhu, me të cilët diskutuan për koordinimin e veprimeve për mbrojtjen e Parqeve Kombëtare dhe në përgjithësi pyjet e vendit.

  Në këtë takim u diskutua për ligjin për pyjet, i cili është në fazën përfundimtare të draftimit, e për të cilin u tha se do të ndikojë pozitivisht në mbrojtjen e pyjeve.

  “Të gjitha palët u pajtuan që të hartojnë një plan operativ për menaxhimin e pyjeve, me theks të veçantë menaxhimin dhe ruajtjen e hapësirave të Parqeve Kombëtare, dhe eliminimin e barrierave të cilat deri më tani i kanë përcjellë dy ministritë përkitazi me menaxhimin dhe mbrojtjen e Parqeve Kombëtare, por edhe të pyjeve në përgjithësi”, thuhet në një komunikatë dërguar nga Ministria e Mjedisit.

  Po ashtu, u potencua edhe nevoja për hartimin e një memorandumi të bashkëpunimit mes Agjencionit të Pyjeve të Kosovës dhe Agjencionit për Mbrojtjen e Mjedisit, për përdorimin e armëve nga rojet e parqeve, thuhet në komunikatë./Insajderi.com

   

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark