×
 • Lajme
 • Lajme

  Mustafa thotë se Rugova ishte simbol i unitetit të popullit

  Insajderi
  24 May 2016 - 16:00
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka kujtuar 24 majin e vitit 1992 kur janë mbajtur zgjedhjet e para presidenciale ku është zgjedhur për herë të parë Presidenti i Republikës së Kosovës, Dr. Ibrahim Rugova.

  Ai ka thënë se Rugova ka qenë simbol i bashkimit të popullit të Kosovës.

  “24 maji është një prej datave që na përkujton arkitektin e shtetit të Kosovës, i cili me vizionin dhe veprën e tij kolosale vuri themelet e shtetësisë së Kosovës. Ibrahim Rugova ishte simbol i unitetit dhe vendosmërisë së paepur të popullit të Kosovës në rrugën drejt lirisë, pavarësisë dhe demokracisë” ka shkruar Mustafa në llogarinë e tij në Facebook.

  Mustafa ka thënë se vepra e Presidentit Historik Rugova vazhdon të jetë edhe sot frymëzim në avancimin e rrugës euroatlantike, në themelimin e miqësisë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe vendet e BE-së.

  Ai ka uruar këtë ditë edhe presidentëve që pasuan Presidentin Rugova, Sejdiun, Pacollin, Jahjagën dhe presidentin aktual, Hashim Thaçi. /Insajderi.com

  OP-ED
  Nga Rubrika
  Lajme
  24 July 2024

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark