×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  NATO tërhiqet nga plani për fondin 100 miliardë dollarësh për Ukrainën

  Insajderi
  08 June 2024 - 09:41
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, po anulon planet për të krijuar një fond 5-vjeçar të ndihmës ushtarake për Ukrainën, pasi u përball me kundërshtime nga anëtarët e aleancës, dhe në vend të kësaj po u kërkon vendeve të vazhdojnë kontributet e tyre aktuale.

  Sipas propozimit të ri, i cili mund të marrë mbështetjen e ministrave të mbrojtjes të NATO-s kur të mblidhen në Bruksel javën e ardhshme, aleatët do të angazhohen të shpenzojnë një total prej të paktën 40 miliardë eurosh në vit për ndihmën vdekjeprurëse dhe jo-vdekjeprurëse për Ukrainën.

  Kjo do të ishte në përputhje me kontributet mesatare vjetore që nga pushtimi i Rusisë në 2022.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark