×
 • Lajme
 • Lajme

  Nesër ka seancë të Kuvendit të Kosovës

  Insajderi
  09 March 2016 - 14:45
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Seanca e parë e Kuvendit të Kosovës pas zgjedhjes së Hashim Thacit president i vendit pritet të mbahet nesër në ora 10.

  Kryesia e Kuvendit ka vendosur që në këtë seancë të trajtohet 18 pika, kryesisht shqyrtime të projektligjeve.

  Mbajtja e seancave të Kuvendit të Kosovës është bërë sfidë që nga viti i kaluar, kur tri partitë opozitare – Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën – kanë filluar të hedhin gaz lotsjellës.

  Për këtë arsye, Qeveria e Kosovës ka vendosur që të ndajë sot Kuvendit afër 300 mijë euro për blerje të një detektori të veçantë për të parandaluar futjen e gazit lotsjellës në ambientet e kuvendit.

  Ky është rendi i ditës për seancën e nesërme:

  1. Koha për deklarime jashtë rendit të ditës,
  2. Koha për pyetje parlamentare,
  3. Miratimi i procesverbalit nga seanca e mëparshme,
  4. Formimi i Organit Përzgjedhës të Pavarur për përzgjedhjen e anëtarëve në Organin Shqyrtues të Prokurimit,
  5. Shqyrtimi i parë i Projektligjit për Gazin Natyror,
  6. Shqyrtimi i parë i Projektligjit për Rregullatorin e Energjisë,
  7. Shqyrtimi i parë i Projektligjit për Energjinë Elektrike,
  8. Shqyrtimi i parë i Projektligjit për Energjinë,
  9. Shqyrtimi i parë i Projektligjit për Tregtinë me Produkte të Naftës dhe Karburante të Ripërtërishme në Kosovë,
  10. Shqyrtimi i parë i Projektligjit për Falimentimin,
  11. Shqyrtimi i parë i Projektligjit për Rregullat e Komunikacionit rrugor,
  12. Shqyrtimi i dytë i Projektligjit për Siguri në Punë në Veprimtarinë Minerare,
  13. Shqyrtimi i dytë i Projektligjit për mjekësinë ligjore,
  14. Shqyrtimi i Rekomandimit të Komisionit për Integrime Evropiane lidhur me Programin Kombëtar për zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit,
  15. Shqyrtimi i Raportit të Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri lidhur me mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për standardizimin,
  16. Propozimi për formimin e Komisionit ad-hoc për përzgjedhjen e anëtarëve të Bordit të Radiotelevizionit të Kosovës,
  17. Propozimi për formimin e Komisionit ad-hoc për përzgjedhjen e anëtarëve të Komisionit të Pavarur për Media,
  18. Propozimi i Grupit Parlamentar të PDK-së, për emërimin e anëtarëve në komisionet Parlamentare.

   

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark