×
 • Lajme
 • Lajme

  Nga 1 marsi Kosova e Serbia njohin diplomat e njëra-tjetrës

  Insajderi
  25 January 2016 - 12:10

  Gjatë javës së kaluar në Bruksel, delegacioni i Republikës së  Kosovës dhe ai i Republikës së Serbisë me ndërmjetësim të Bashkimit Evropian janë pajtuar që marrëveshja për njohjen reciproke të diplomave të filloj së zbatuari  nga 1 marsi i këtij viti.

  Në këtë marrëveshje Kosova e Serbia do të njohin reciprocikishtë këto diploma: diplomat e shkollës fillore ,të mesme, shkollimit vokacional, nivelin e pestë të kualifikimeve sipas kornizë së kualifikimeve të(EQF)diplomat bachelor, master e doktoraturën. Ka bërë të ditur Ministrja për dialog me Serbinë Edita Tahiri.

  Njohja reciproke e këtyre diplomave do të bëhet përmes procesit të certifikimit  ndërkombëtar të diplomave nga një palë e tretë dhe në këtë rast këtë certifikim do t’a bëj  Asociacioni i Universiteteve Evropiane (EAU). Dhe pastaj këto diploma të certifikuara njihen nga të dyja shtetet.

  Kandidatët e interesuar duhet të aplikojnë pranë zyrave të organizatës SPARK në të dyja shtetet .Kjo marrëveshje vlen vetëm atëherë kur të jenë marr dokumentet nga universitetet e Akredituara në Kosovë e Serbi. Kjo marrëveshje ka rëndësi të madhe për shqiptarët e luginës së Preshevës pasiqë shumica prej tyre kanë diploma universitare të Republikës së Kosovës.

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark