×
 • LifeStyle
 • LifeStyle

  Nga kremrave kundër diellit te pirja e duhanit, ja 8 zakone të këqija që na bëjnë të plakemi më shpejt

  Insajderi
  18 June 2024 - 14:34
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

   Ne nuk mund ta ndalojmë kohën, por mund ta ngadalësojmë atë. Ekspertët thonë se sekreti është të bëni zgjedhje më të shëndetshme dhe të hiqni dorë nga zakonet e këqija.

  Pirja e duhanit
  Sipas Fox News, dëmet e pirjes së duhanit janë të njohura, jo vetëm për shëndetin e mushkërive, por edhe për plakjen e parakohshme të lëkurës dhe rritjen e rrezikut të humbjes së dhëmbëve.

  Mospërdorimi i kremrave kundër diellit

  Ekspozimi i tepërt në diell mund të shkaktojë plakje të lëkurës, rrudha, varje dhe njolla. Përdorimi i përditshëm i një kremi kundër diellit me SPF të lartë dhe shmangia e ekspozimit maksimal në diell do të ndihmojë në mbrojtjen e lëkurës.

  Të ushqyerit e dobët
  Një dietë e bazuar në ushqime të përpunuara, sheqer dhe yndyrë shkakton inflamacion, redukton kolagjenin dhe përshpejton plakjen e lëkurës.

  Ushtrime të pamjaftueshme
  Pasiviteti fizik përshpejton plakjen, duke çuar në humbje të muskujve, ulje të densitetit të kockave, shtim në peshë dhe probleme kardiovaskulare. Nga ana tjetër, ushtrimet e rregullta janë thelbësore nëse dëshironi të ruani gjendje të mirë fizike dhe të qëndroni të rinj.

  Konsumimi i shpeshtë i alkoolit
  Alkooli dehidraton lëkurën, ndikon në rregullimin e sheqerit në gjak dhe është i lidhur ngushtë me obezitetin. Konsumimi i tepërt i alkoolit përshpejton plakjen duke shkaktuar dehidrim, mangësi ushqyese, inflamacion, dëmtim të mëlçisë dhe humbje të kolagjenit.

  Stresi
  Sipas ekspertëve, stresi kronik shkakton lirimin e hormoneve si kortizoli dhe adrenalina, të cilat mund të shkaktojnë inflamacion dhe të dëmtojnë ADN-në dhe qelizat. Gjithashtu shkakton stres oksidativ.

  Gjumi i pamjaftueshëm
  Dhe mungesa e gjumit përshpejton plakjen duke ndikuar në pamjen e lëkurës, duke rritur inflamacionin dhe duke prishur ekuilibrin hormonal.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark