×
 • Biznes
 • Biznes / Teknologji

  Një ditë pas emërimit, Mira Murati largohet nga drejtimi i Chat GPT

  Insajderi
  20 November 2023 - 15:59

  Një ditë pasi u vendos në krye të Chat GTP, shqiptarja Mira Murati është zëvendësuar në këtë pozicion nga Emmett Shear. Lajmi është bërë i ditur nga burime zyrtare të ‘OpenAI’, vetëm 48 orë pas shkarkimit kaotik të shefit dhe bashkëthemeluesit, Sam Altman.

  Bordi e shkarkoi Altman të premten, duke thënë se kishte humbur besimin tek ai dhe emëroi shefen e teknologjisë së OpenAI, Mira Murati, si drejtuese të përkohshme ekzekutive. Por drejtimi i kompanisë nga dita e sotme i ka kaluar Emmett Shear.

  Kishte spekulime se Altman mund të kthehej”, thuhet pas një reagimi të ashpër nga stafi dhe investitorët.

  Të dielën në mbrëmje, bordi i OpenAI tha se i qëndron vendimit të tij si e vetmja rrugë për të avancuar dhe mbrojtur misionin e OpenAI.

  OP-ED
  Nga Rubrika
  LifeStyle
  30 November 2023

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark