×
 • Sport
 • Sport

  Një shqiptar largohet nga grumbullimi, Zvicra publikon listën për në “Euro 2024”

  Insajderi
  07 June 2024 - 20:32
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Euro 2024 fillon në Mynih, kur Gjermania pritëse do të përballet me Skocinë. Kombëtarja e Zvicrës do të nisë turneun një ditë më vonë me ndeshjen kundër Hungarisë.

  Trajneri i helvetëve, Murat Yakin (49 vjeç) duhej të bënte prerjen përfundimtare për skuadrën e Kampionatit Evropian, këtë të premten. Andi Zeqiri është i fundit që largohet nga kampi zviceran. Sulmuesi 24-vjeçar nga klubi belg KRC Genk do të jetë në gatishmëri nëse një lojtar ofensivë do të dëmtohet.

  Murat Yakin deklaroi për këtë vendimin: “Andi na e bëri të vështirë vendimin. Së fundmi, ai ka performuar shumë mirë. Ditët stërvitore treguan se konkurrenca është shumë e fortë edhe në fazën sulmuese, për këtë arsye iu dha përparësi lojtarëve të tjerë”.

  Më largimin e Zeqirit, në skuadrën e Zvicrës mbeten vetëm tre shqiptarë: Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka dhe Ardon Jashari (lojtar i Lucernës).

  Kombëtarja tashmë do të udhëtojë drejt Gjermanisë me tre portierë, shtatë mbrojtës dhe 16 lojtarë të mesfushës dhe sulmit

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark