×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Obama do të vizitojë Kubën

  Insajderi
  18 February 2016 - 08:18

  Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, do të vizitojë Kubën.

  Do të jetë kjo vizita e parë e një presidenti amerikan në ishullin komunist në afro nëntë dekada.

  Udhëtimi i Obamës në Kubë do të jetë pjesë e një turneu në Amerikën Latine, në muajin mars, kanë bërë të ditur zyrtarë të Shtëpisë së Bardhë.

  Në vitin 2014, Obama dhe presidenti i Kubës, Raul Castro, kanë bërë të ditur se do të nisin normalizimin e marrëdhënieve pas gjysmë shekulli armiqësi.

  Të dyja vendet, qysh atëherë, kanë rivendosur marrëdhënie tregtare dhe diplomatike.

  Calvin Coolidge ka qenë presidenti i fundit i SHBA-së që ka vizituar Kubën më 1928./REL

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika
  Botë
  27 February 2024

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark