×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Obama nënshkruan sanksione të reja kundër Koresë Veriore

  Insajderi
  19 February 2016 - 08:18

  Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka nënshkruar sanksione të reja kundër Koresë së Veriut, për shkak të programit të saj bërthamor.

  Ky veprim vjen pak javë pasi Phenjani ka lëshuar një raketë me rreze të gjatë veprimi.

  Koreja e Veriut ka refuzuar të heqë dorë nga programi bërthamor dhe ligji për sanksione të reja ka kaluar lehtësisht javën e kaluar në Kongres.

  Sanksionet kanë për qëllim të lënë Korenë e Veriut pa paratë e nevojshme për zhvillimin e kokave bërthamore.

  Koreja e Jugut ka thënë se do të diskutojë me Shtetet e Bashkuara vendosjen e një sistemi të mbrojtjes raketore. REL

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika
  Botë
  28 February 2024

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark