×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Obama synon ta mbyllë burgun Guantanamo

  Insajderi
  23 February 2016 - 10:39
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Burgu ushtarak në Guantanamo Bay, pritet të mbyllet kjo pasi që Presidenti i SHBA-ve, Barack Obama që kur e kishte marrë mandatin në zyrën presidenciale, ishte zotuar për mbylljen e burgut më bazë në Kubë, raporton Insajderi.

  Pentagoni pritet të dorëzojë një plan në Kongresin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, për të mbyllur burgun ushtarak, duke u ndodhur kështu në një pozitë kundërshtare me politikanët që janë opozitarë kundrejt planeve të Barack Obamas për mbylljen e kësaj ndërtese.

  Zëdhënësi i Pentagonit kapiteni Jeff Davis, ka thënë se administrata amerikane të martën do të prezantojë para kongresit një plan të detajuar për mbylljen e ndërtesës. Në këtë burg ka edhe 91 të burgosur, shkruan Al Jazeera.

  “Ne e kuptojmë afati është nesër dhe është qëllimi ynë për të përmbushur atë”, ka thënë të hënën Davis./Insajderi.com

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark