×
 • Lajme
 • Lajme

  Pejë 1999: Pazari nën gërmadhat e luftës

  Insajderi
  12 February 2016 - 17:45
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Disa fotografi të papublikuara më parë, shpërfaqin qytetin perëndimor të vendit të shkatërruar menjëherë pas luftës së vitit 1999.

  Bëhet fjalë për korrikut e atij viti, kur Peja, përkatësisht qendra e Pejës shihet komplet e shkatërruar.

  peja99ballin

  Por ajo çfarë bie në sy janë njerëzit të cilët edhe pse në një qytet të shkatërruar megjithatë pa u bërë një muaj prej përfundimit të luftës, kanë filluar të bëjnë tregti.

  peja99

  Sipas fotografie të postuar në faqen “Albanian Vintage…”, pejanët shihen teksa bëjnë tregti nën gërmadhat në qendër të Pejës.

  Normalisht ajo çfarë ata shesin janë gjëra të vogla, kryesisht pemë dhe perime ndërsa tezgat janë të krijuara prej mbetjeve të gërmadhave.

  peja99bre

  Në Pejë, e shtuna është Dita e Pazarit të Madh ndërsa e mërkura Dita e Pazarit të Vogël.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark