×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Perëndimi i kërkon Ukrainës të zbatojë reformat

  Insajderi
  23 February 2016 - 08:14
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Ministrat e Jashtëm të Gjermanisë dhe Francës i kanë bërë thirrje Ukrainës që të kapërcejë trazirat politike dhe të ecë përpara me reformat e nevojshme për ringjalljen e ekonomisë.

  Ministrat Frank-Walter Steinmeier dhe Jean-Marc Ayrault kanë thënë po ashtu se Marrëveshja e Minsukut për Paqe në lindje të Ukrainës nuk ka alternativë.

  “Duhet të shohim gatishmërinë e Rusisë për të zbatuar Marrëveshjen e Minskut, por edhe të Ukrainës”, ka thënë Steinmeier.

  Ukraina nuk ka miratuar ende masat që u japin autonomi më të madhe rajoneve lindore, që kontrollohen nga separatistët pro-rusë.

  Kievi thotë se Rusia shkel marrëveshjen duke dërguar trupa dhe armë për separatistët.

  Konflikti midis forcave qeveritare të Ukrainës dhe separatistëve pro-rusë ka vrarë mbi 9,000 veta prejse ka nisur në prill të vitit 2014.

  Një armëpushim i brishtë ka hyrë në fuqi në muajin shtator./REL

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark