×
 • Lajme
 • Lajme

  Pikëpyetje të reja për lidhjen e vëllait të Edi Ramës me kinezët

  Insajderi
  28 February 2016 - 11:15
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Por sipas asaj që tregoi kryeministri, partneri shqiptar i kësaj kompanie, fare rastësisht kishte marrë me vete në udhëtimin e tij në Azi edhe vëllain e Ramës, Olsin. “Thjesht se janë miq prej kohësh” këmbënguli Rama, duke u munduar të arsyetohej se aty nuk kishte asgjë të fajshme.

  Vështirë që kjo histori të besohet kaq thjeshtë, sepse qindra mijëra shqiptarë e dinë se askush nuk të ofron një “udhëtim” ashtu kot.

  Megjithatë, një nga fotot e Olsit me partnerët e tij kinezë, doli në publik.

  Pikërisht me atë që bëheshin gati për investimin e Spitallës. Dhe duke u nisur nga fakti se emri i tij (pra i të vëllait) rrezultonte edhe në raportin konfidencial të OSBE-së si njeriu që ka ndihmuar në strehimin e 200 milionë eurove të Ramës, kryeministri mori një vendim të fortë dhe pa precedent në Shqipëri. Për të hequr cdo lloj dyshimi “unë e urdhërova ministrin e ekonomisë ta anullonte projektin e kinezëve në Spitallë, për të fashitur cdo dyshim”, tregoi më pas Rama në dy emisionet e lartpërmendura.

   Po a u mbyll këtu kjo histori? A ishte thjesht një aksident dhe një foto e pafajshme e Olsit? Apo mos vallë Rama nxitoi për të shmangur efektin e ortekut për një skandal më të madh?

  Gazeta e Partisë Demokratike, “RD”, mbron këtë variant të fundit. Megjithëse pa burime serioze, ajo pretendon se kanë nisur hetimet për këtë çështje në Kinë. “Prokuroria kineze merr në pyetje ortakun e vëllait të Kryeministrit. Hapen hetimet në Kinë ndaj firmave kineze, që “do të zhvillonin” Spitallën, për mashtrim dhe organizim të emigracionit klandestin drejt Shqipërisë, në bashkëpunim me Edi e Olsi Ramën. A duhet të bëjë të njëjtën gjë Prokuroria shqiptare”?- shkruan sot “RD”. (Lapsi.al)

  OP-ED
  Nga Rubrika
  Lajme
  24 July 2024

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark