×
 • Lajme
 • Lajme

  Prej pushkës deri te sita e miellit – çfarë ka shpëtuar nga shtëpia e Adem Jasharit

  Insajderi
  06 March 2016 - 18:41
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Në 18 vjetorin e Epopesë së UÇK-së dhe rënies së komandantit Adem Jashari, Agjencia për Menaxhimin e Komplekseve Memoriale, në bashkëpunim me Muzeun e Kosovës ka hapur në Prekaz muzen me ekspozitën e përhershme, “Qëndresa heroike e Jasharëve për liri”, me autor Sadik Krasniqi.

  Eksponatet e vendosura në Muzeun e Jasharajve në Prekaz ndahen në tri grupe: eksponate tredimensionale, fotografi dhe dokumente, harta dhe shtypi i kohës, raporton RTV21.

  Shumë eksponate, kryesisht të familjes Jashari dhe të komandantit legjendar të UÇK, Adem Jashari, si gëzhojat e kalibrave të ndryshme, paraqesin fakte konkrete mbi rrjedhën e luftës së Jasharajve para 18 vjetëve dhe rezistencën në përballje me ushtrinë dhe policinë serbe.

  Veglat Bujqësore

  vegla

  Tepsia për gatim

  tepsia

  Kazani për ujë

  kazani

  Sofra

  sofra

  Mbathjet

  mbathjet

  Motoçikleta

  moto

  Zinxhir ari

  zingjir

  Sita e miellit

  sita

  Pushka

  pushka

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark