×
 • Lajme
 • Biznes
 • Lajme

  Profilet e rrejshme në mediat sociale do të ndjeken penalisht

  Insajderi
  03 March 2016 - 12:45
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Përdoruesit e internetit të cilët krijojnë profilet e rreme mund të përballen me akuza penale, në bazë të udhëzimeve të reja.

  Njerëzit që përdorin llogaritë e mediave sociale nën emra të tjerë për të ngacmuar e  sulmuar të tjerët do të jenë të ngarkuar penalisht, sipas Shërbimit të Prokurorisë.

  Autoritetet pretendojnë se rregullat e reja janë një përgjigje në dobi të ndryshimit të natyrës së krimit online.

  “Abuzimi online është e frikshme dhe mund të jetë thellësisht tronditëse për viktimën’’, ka thënë Alison Saunders nga Prokuroria Publike, shkruan Indepedent.com

  Gjigantët e mediave sociale si Twitter dhe Facebook kanë llogaritë personale të cilat thyhen do të përjashtohen nga këto faqe të internetit ose ato mund të pezullohet përgjithmonë./Insajderi.com

   

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark