×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Protesta në Greqi, përplasje mes fermerëve dhe policisë

  Insajderi
  12 February 2016 - 13:45

  Fermerët kanë mbushur rrugët e kryeqytetit të Greqisë, Athinës për protesta kundër rritjeve të taksave dhe reformave në pensione, raporton The Guardian.

  Protestat e fermerëve në Greqi, të cilët kundërshtojnë rritjen e planifikuar të taksave nga qeveria greke dhe reformat në pensione kanë shkaktuar përplasjen e tyre me policinë.

  Rreth 800 fermerë nga ishulli i Kretës kanë dalë në rrugë para ministrisë së bujqësisë, duke e gjuajtur atë me domate dhe kjo ka nxitur daljen nga kontrolli të situatës dhe ndërmarrjen e masave nga policia të cilët në përpjekje për t’i ndaluar ata shkaktuan përplasje, raporton Insajderi.

  Protesta ne Greqi

  Intervenimi i policisë ka përfshirë edhe gjuajtjen e gazit lotsjellës, gjë që ka nxitur protestuesit të godasin me gurë objektin e ministrisë.

  Shumë prej xhamave të objektit të ministrisë janë thyer, derisa xhamat e thyer dhe gurët që e gjuajtur drejt ministrisë mund të shihen nëpër rrugë. Policia ka vazhduar duke gjuajtur gaz lotsjellës dhe si rezultat ka arrestuar katër fermerë.

  Protestat kundër reformës së pensioneve i kanë bashkuar grupe njerëz të profesioneve të ndryshme, duke përfshirë avokatë, artistë, inxhinierë, doktorë, dentistë dhe punëtorë ta kazinosë./Insajderi.com

  Protesta

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark