×
 • Sport
 • Sport

  Pse Martinez nuk u përjashtua nga loja edhe pse mori dy kartonë të verdhë, njihuni me rregullin e veçantë

  Insajderi
  19 April 2024 - 12:47
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Emiliano Martínez ishte protagonisti kryesor i kualifikimit të Aston Villas në gjysmëfinale të Ligës së Konferencës pasi priti dy penallti ndaj Lille.

  Portieri argjentinas mori kartonin e dytë të verdhë në penallti për gjestet e tij ndaj tifozëve, por nuk u përjashtua nga gjyqtari Ivan Kruzliak edhe pse ai kishte marrë një tjetër karton të verdhë në minutën e 39 të ndeshjes.

  Gjyqtari Ivan Kruzliak nuk gaboi që nuk e përjashtoi ‘Dibu’ Martínez, pasi ai zbatoi një rregull pak të njohur në futboll, rregullin nr. 10 të rregullores së lojës 2023/2024 të publikuar nga Bordi Ndërkombëtar (IFAB).

  “Vërejtje dhe kartonët që i janë dhënë lojtarëve dhe anëtarëve të stafit gjatë ndeshjes nuk do të merren parasysh në gjuajtjen e penalltive”, thuhet në atë rregull.

  Për këtë arsye, Martinez vazhdoi të qëndronte në portë deri në përfundimin e penalltive.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark