×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Putin dyshohet se miratoi vrasjen e Litvinenkos

  Insajderi
  21 January 2016 - 11:11
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.

  Vladimir Putin, President i Rusisë, dyshohet se ka miratuar operacionin për të vrarë ish-spiunin Alexander Litvinenko.

  CNN raporton se një hetim i detajuar i Mbretërisë së Bashkuar ka rezultuar me detaje që ngrisin dyshime mbi Presidentin rus.

  Robert Owen, i cili kreu hetimin, shkruan se ai ishte “i sigurt” se dy ish- zyrtarë rusë kanë helmuar Litvinenkon në një hotel në Londër me sasi të madhe  të Poloniumit Radioaktiv -210.

  Po ashtu Owen shkroi se ai ishte ” i sigurt ” se dy njerëzit që dyshohet se e kanë helmuar Litvinenkon në vitin 2006,  Andrei Lugovoi dhe Dmitri Kovtun, ishin ndër të parët që ishin punësuar në  agjencitë shtetërore ruse të spiunazhes, KGB dhe FSB.

  OP-ED
  Nga Rubrika
  Botë
  21 April 2024

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark