×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Putin: Nuk kam plan për të sulmuar NATO-n, kush i thotë këto marrëzira?

  Insajderi
  06 June 2024 - 08:31
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Presidenti rus Vladimir Putin siguroi dje se vendi i tij nuk ka “ambicie perandorake” dhe nuk po planifikon të sulmojë NATO-n, më shumë se dy vjet pasi ushtria ruse pushtoi Ukrainën.

  Mos kërkoni diçka që nuk ekziston (…) mos kërkoni për ambiciet tona perandorake. Ato nuk ekzistojnë”, u tha Putin gazetarëve të agjencisë së lajmeve kur u pyet nga AFP nëse flamujt e Rusisë moderne, Rusisë Perandorake dhe BRSS ishin ngritur përpara selisë së Gazprom në Shën Petersburg, ku u zhvillua takimi me gazetarët.

  Putin shfrytëzoi rastin për të denoncuar perëndimorët që e akuzojnë se dëshiron të nisë një konflikt ushtarak me NATO-n, duke argumentuar se për këtë arsye vendet e tyre duhet të përgatiten.

  “Ata shpikën se Rusia dëshiron të sulmojë NATO-n. Kush i ka dalë me këto marrëzi? Marrëzi”, tha ai.

  Moska këmbënguli për muaj të tërë duke mohuar se po përgatitej të fillonte një sulm ndaj Ukrainës përpara se të vazhdonte përfundimisht pushtimin më 24 shkurt 2022, duke akuzuar Perëndimin se përdor aleatin e tij për të dobësuar dhe shkatërruar Rusinë.

  Edhe pse Kremlini mohon se po kërkon të rindërtojë perandorinë e humbur, Moska ka lëvizur për të aneksuar pesë rajone ukrainase që zyrtarët rusë, përfshirë Putin, theksojnë se dikur ishin pjesë e perandorisë ruse dhe Bashkimit Sovjetik.

  Putin denoncon “asgjësimin” e civilëve në Gaza

  Presidenti rus Vladimir Putin dënoi të mërkurën “asgjësimin e plotë të popullsisë civile” në Rripin e Gazës , ku forcat e armatosura izraelite kanë zhvilluar një luftë nëntë mujore kundër Hamasit si hakmarrje për një sulm të paprecedentë nga krahu ushtarak i lëvizjes islamike palestineze sektorët jugorë të territorit izraelit më 7 tetor.

  “Ajo që po ndodh tani në Gaza në përgjigje të sulmit terrorist ndaj Izraelit nuk i ngjan aspak luftës. Kjo është diçka si një asgjësim i plotë i popullatës civile”, u tha Putin gazetarëve nga agjencitë e lajmeve, përfshirë AFP.

  “Ne po përpiqemi të ndikojmë sa më shumë që të mundemi në drejtim të zgjidhjes së konfliktit, përfshirë dimensionin humanitar”, vazhdoi Putin.

  Ai e quajti luftën Izrael-Hamas “rezultat i politikës amerikane”, për të cilën tha se “monopolizoi” përpjekjet për të zgjidhur konfliktin izraelito-palestinez. Rusia ka mbajtur tradicionalisht marrëdhënie të mira me Autoritetin Palestinez dhe shtetet arabe, si dhe me Izraelin, megjithëse marrëdhëniet me këtë të fundit janë ftohur sërish në dy vitet e fundit.

  Moska thotë diçka me të cilën pajtohet shumica e komunitetit ndërkombëtar, se krijimi i një shteti palestinez është zgjidhja “më e besueshme” për konfliktin izraelito-palestinez.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark