×
 • Lajme
 • Lajme

  Qeveria do të themelojë komisionin për gratë e dhunuara në luftë

  Insajderi
  12 February 2016 - 09:52

  Qeveria e Kosovës pritet që në muajin e ardhshëm të bëjë themelimin e një komisioni, që do të bëjë verifikimin dhe dhënien e statusit për mijëra gra të dhunuara gjatë luftës së vitit 1999 në Kosovë.

  Siç ka njoftuar Zyra e Kryeministrit, rregullorja që mundëson themelimin e këtij komisioni është gati dhe pritet vetëm nënshkrimi i Kryeministrit Isa Mustafa.

  Por, siç njofton RTK, marrë parasysh  dinamikën e procesit, qeveria nuk pret që  këtë vit të fillojë pagesën për ato që fitojnë këtë status.

  Në luftën e vitit të Kosovës, konsiderohet se janë dhunuar mijëra femra./Insajderi

   

   

   

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark