×
 • Lajme
 • Lajme

  QKSS: Qeveria të themelojë urgjentisht ushtrinë

  Insajderi
  15 February 2016 - 11:45
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.

  Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë (QKSS) i ka bërë thirrje Qeverisë së Kosovës dhe Kuvendit të Kosovës që urgjentisht të procedojë me miratimin e ndryshimeve kushtetuese për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në Forcat e Armatosura të Kosovës.

  Në të kundërtën, vonesat në ktë drejtim pozicionojnë edhe “më tutje më tutje Kosovën në ranglistën e shteteve të papërfunduara” dhe shtyrjen e përpjekjeve për integrim në NATO.

  “Në aspektin bilateral, ky ngërç dekurajon shtetet mike aleate të cilat planifikojnë nisjen e bashkëpunimeve bilaterale ushtarake në funksion të paqes e sigurisë rajonale dhe botërore. Kurse në aspektin operativ, implikimet vërehen në rritjen e demotivimit të pjesëtarëve të FSK-së të cilët kanë konsumuar mandatin ekzistues të mbrojtjes civile”, thuhet në komunikatën e QKSS-së

  “Duke pasur parasysh qëndrimin e qytetarëve si dhe nevojën për kompletimin e këtij sektori, QKSS i bën thirrje Qeverisë së Kosovës dhe Kuvendit të Kosovës që urgjentisht të procedojë me miratimin e ndryshimeve Kushtetuese për transformimin e FSK-së në FAK.”

  Kjo organizatë ka realizuar një anketë me qyetarë të vendit, ku mbi 87për qind e të të anketuarve janë shprehur në favor të krijimit të ushtrisë së Kosovës./Insajderi

   

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark