×
 • Lajme
 • Insajderi / Ballina 5

  Rekomandimet e mjekëve: Mos pini çaj e as alkool gjatë ditës, mbani syze e kapele

  Insajderi
  17 July 2023 - 15:37

  Ndryshimet e motit, sidomos në javën e fundit të korrikut, kur temperaturat kanë shënuar rritje të madhe, është shumë e nevojshme që të kujdesemi me masë të shtuar për shëndetin.

  Ndër preventivat e para, padyshim që është mos ekspozimi ndaj diellit, në periudhat e ditës kur temperaturat e arrijnë maksimalen, nga ora 11:00 deri në 17:00.

  Kurse për ata që nuk e kanë këtë mundësi, pasi puna e përditshme i detyron të jenë jashtë dhe në diell, doktoresha Ilirjana Latifi – Fejzullahu rekomandon që të veshin rroba sa më të holla, me ngjyra sa më të zbehta. Poashtu vendosja e kapeleve dhe syzeve duhet të merret në konsideratë, pasi mbrojnë nga “goditjet” e rrezeve të diellit.

  Qëndrimi në temperatura të larta për kohë të gjatë, Latifi thotë se mund të shkaktojë edhe të vjellura, kurse kujdesi shumë më i shtuar, kërkon të jetë te personat me sëmundje kronike.

  Nga ana tjetër, doktori Krenar Reshitaj thotë se gjatë ditës, duhet të reduktohet pirja e çajit të nxehtë, pasi pos nga dielli, në organizëm edhe ky lëng e rrit temperaturën.

  Sipas Reshitajt, gjatë ditëve shumë të nxehta nuk rekomandohet as konsumimi i alkoolit, pasi poashtu e shton nxehtësinë në trupin e njeriut.

  Gjatë të hënës, temperatura maksimale në vendin tonë, sipas Institutit Meteorologjik të Kosovës, varion nga 33 deri në 36 gradë celsius.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark