×
 • Lajme
 • Lajme

  Reuters: Kerry inkurajon përfundimin e reformave anti-korrupsion

  Insajderi
  14 February 2016 - 13:34

  Sekretari i Shtetit Amerikan, John Kerry, ka inkurajuar liderët e Shqipërisë për të përfunduar reformat e anti-korrupsionit që mund të përmirësojnë shanset e anëtarësimit në Bashkimin Evropian të vendit.

  Kerry ishte u takua me kryeministrin shqiptar, Edi Rama, si dhe udhëheqësit e opozitës. Sipas ‘’Reuters’’ Shqipëria si vend ballkanik është një aleat i ngushtë i NATO-s.

  Parlamenti në Tiranë është duke shqyrtuar një pako të madhe të reformave, të mbështetur nga Perëndimi, që përfshinë një njësi të re anti-korrupsion, modeluar sipas Byrosë Federale të Hetimeve të SHBA-së, raporton Insajderi.com

  “Kerry do t’i jepte një shtytje e lehtë”, ka thënë një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit, duke folur në kushte anonimiteti, raporton Reuters.

  Sekretari amerikan i shtetit ka në plan për të “përforcuar mesazhin se kjo paketë e veçantë e legjislacionit është pjesë e pastrimin e Shqipërisë, jo vetëm në mënyrë që ajo mund të bëjë rastin e saj në BE, por edhe për të përmirësuar klimën për investime”, tha zyrtari për Reuters.

  Shqipëria nga SH.B.A ka marrë ndihmë të qëndrueshme ekonomike, duke përfshirë 20 milionë dollarë deri tani për të reformuar gjyqësorin dhe zbatimin e ligjit.

  Kerry dhe Rama gjithashtu në plan të parë kanë diskutuar problemin e njerëzve që lanë Ballkanin për t’u bashkuar me Shtetin Islamik në Irak dhe Siri.

  Vizita e Kerryt në Shqipëri është e para e një Sekretari Amerikan i Shtetit, që nga nëntori i vitit 2012./Insajderi.com

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark