×
 • Biznes
 • Biznes

  “Rilind” Land Rover Defender i vjetër, tani ka katër motorë elektrikë

  Insajderi
  21 April 2024 - 13:54
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Land Rover Defender është bërë me motor elektrik që përfshinë katër motor elektrik të vendosur pas çdo rrote, që i mundëson një rreze prej 246 kilometra me vetëm një mbushje.

  Nëse përdoren mbushësit me fuqi 50 kW, nevojitet vetëm një orë e gjysmë që vetura të bateria të mbushet plotësisht, e nëse përdoret ai prej 22 kW atëherë nevojiten mbi pesë orë, transmeton Telegrafi.

  Secili prej këtyre elektromotorëve prodhon 122 kuaj-fuqi, që do të thotë se në total gjeneron 488 kuaj-fuqi.

  Shpejtësinë nga 0-100 kilometra në orë e arrin për 10 sekonda, kurse shpejtësia maksimale është e kufizuar në 130 kilometra në orë.

  “Kemi dashur të mbajmë peshën origjinal të automjetit, si dhe ta ruajmë sharmin dhe dinamikën e origjinalit. Në anën tjetër është më i lehtë për t’u mirëmbajtur”, tha Osman Boyner themelues i Bedeo.

  “Reborn Eletric: Linja ikonike paraqet një hap natyral përpara nesh, e kjo që kemi bërë me Defenderin tregon avancimin e teknologjisë. Ne e ruajmë trashëgimin e veturës, dhe mundësojmë një transport të pastër dhe efikas për të ardhmen”, shtoi Boyner. /Telegrafi/

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark