×
 • Lajme
 • Lajme

  Rritet numri i të rinjve që braktisin Preshevën

  Insajderi
  22 January 2016 - 12:46

  Lugina e Preshevës vazhdon të mbetet pjesa më e pazhvilluar në shtetin e Serbisë, ani pse ishte premtuar se në këtë pjesë të shtetit do të investohej.

  Puna dhe kushtet më të mira për jetë, janë dëshirë e të gjithë të rinjve që jetojnë në luginë.

  Kushtrim Kadriu, i cili është anëtar i lëvizjes politike ‘’VATRA’’ ndër të tjera ka theksuar se ‘’të rinjtë ikin nga lugina shkaku i mos perspektivës ekonomike, i mos investimeve dhe diskriminimit të Serbisë në komunat me shumicë shqiptare, ku papunësia arrin deri në 80% dhe të rinjtë ikin kryesisht për në vendet e BE-së sepse gëzojnë lëvizje të lirë’’.

  Kadriu tutje pohoi se ‘’ka reagime të ashpëra nga shërbimi policor i Serbisë që bënë arrestimin e të rinjve dhe të ish-pjesëtarëve të UÇPMB-së, dhe kjo ngjallë një frikë për të jetuar në atë regjion’’.

  Ndërkaq Gentiana Shabani, koordinatore e Zyrës për Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc (ZPMB), ka theksuar se ka zhvilluar disa takime me drejtues komunalë e politikë në Luginë dhe në Kosovë, ku ka biseduar për problemet e shqiptarëve të zhvendosur nga Presheva, Medvegja dhe Bujanoci.

  Banorët e Preshevës qe 16 vjet nuk po mund të pajisjen me dokumentacion personal dhe si pasojë e kësaj nuk po mund t`i realizojnë as disa të drejta elementare, siç janë shkollimi dhe punësimi.

  Shabani tha se krerët institucionalë dhe politikë në Preshevë i kanë premtuar bashkëpunim me Zyrën Ndërlidhëse në Rajonin e Gjilanit, ndërkaq në Divizionin për Azil dhe Migracion i kanë thënë se në qershor pritet ndryshimi i ligjit për të huaj.

  Shabani tha se Zyra për PMB si dhe Lëvizja “VATRA” si subjekt që tubon shqiptarët nga Lugina e Preshevës, do ta japin kontributin e tyre në amendamentimin e ligjit për të huaj në Kosovë, duke kërkuar sa më shumë lehtësira për shqiptarët nga Kosova Lindore, sa i përket marrjes së shtetësisë.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark