×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  SHBA-ja dhe Rusia arrijnë marrëveshje për armëpushim në Siri

  Insajderi
  22 February 2016 - 21:53
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Një marrëveshje e re midis SHBA-ve dhe Rusisë për armëpushim në Siri është arritur, me ndërprerjen e armiqësive është vendosur që ky armëpushim të hyjë në zbatim që nga 27 shkurti.

  Armëpushimi, subjekt i marrëveshjes ndërmjet palëve ndërluftuese, do të përjashtojë Shtetin Islamik, El-Nusra-n dhe grupe të tjera që mendohen të jenë organizata terroriste.

  Por ka skepticizëm në lidhje me atë se a do të mund të zbatohet një marrëveshje e tillë pasi një armëpushim i mëparshëm që ishte planifikuar pati dështuar. Në vend të kësaj, Rusia ka vazhduar fushatën e bombardimeve.

  Por deklarata e përbashkët nga Rusia dhe Amerika nuk do të ishte lëshuar të hënën – pas bisedimeve të gjata – nëse të dy vendet do kishin një tregues relativisht të qartë se kushtet e saj do të pranoheshin edhe nga palët kryesore, duke përfshirë qeverinë siriane, forcat opozitare të sponsorizuara nga Arabia Saudite , dhe nga kurdët sirianë.

  Të gjitha grupet e opozitës me nënshkrimin e armëpushimit, jo vetëm që do të pushojnë së përdoruri armë ose për të luftuar për territore, por edhe duhet t’i lejojnë qasje organizatave humanitare në zonat nën kontrollin e tyre.

  Deklarata e përbashkët gjithashtu thotë se “të gjitha palët duhet të angazhohen për të punuar në lirimin e parakohshëm të të burgosurve, veçanërisht gratë dhe fëmijët”.

  Kjo marrëveshje është një shkëndijë e parë për arritjen e një zgjidhjeje për krizën nëpër të cilën po kalon shteti i Sirisë.

   

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark