×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  SHBA: Nuk ka prova për vrasjen e shtetasve serbë në Libi

  Insajderi
  25 February 2016 - 08:13
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Departamenti amerikan i Shtetit ka thënë se nuk ka prova që vërtetojnë pretendimet e Serbisë se dy shtetas të saj janë vrarë nga një sulm ajror në Libi, javën e kaluar.

  “Deri më tash nuk kemi asnjë informacion të besueshëm se ata janë vrarë në sulmin që kemi kryer ne”, ka thënë zëdhënësi i Pentagonit, Jeff Davis.

  Sulmi ka ndodhur më 19 shkurt.

  Zyrtarët amerikanë kanë thënë se ai ka vrarë dhjetëra njerëz dhe se ka pasur në shënjestër operativin e lartë të Shtetit Islamik, Nureddine Chuchane, i cili është fajësuar për dy sulme terroriste në Tunizi, vitin e kaluar.

  Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq, dhe kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, kanë thënë se dy pjesëtarë të stafit të ambasadës së tyre, që janë rrëmbyer në Libi në muajin nëntor, besohet se janë vrarë në sulm.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark