18:31 - 14 Shkurt 2016

Zëvendëspresidenti amerikan, Joe Biden, i ka kërkuar Turqisë që të ndërpresë sulmet në Veri të Sirisë me të cilin rast po i sulmon caqet e kurdëve, njofton Hurriyet, raporton Insajderi

Shtëpia e Bardhë ka njoftuar lidhur me një bisedë telefonike mes zëvendëspresidentit amerikan, Joe Biden dhe kryeministrit turk Ahmet Davutoglu.

Sipas njoftimit zyrtar nga Shtëpia e Bardhë, ata kanë biseduar lidhur me situatën në Veriun e Sirisë.

Biden i k kërkuar Turqisë që të ndërpresë sulmet ndaj kurdëve YPG, të cilët po luftojnë kundër xhihadistëve të ISIS-it.

Turqia kishte nisur sulmet ndaj kurdëve ditën e shtunë, të cilat i ka vazhduar edhe gjatë ditës së diele.

Në anën tjetër në mesin e shumë shteteve që kanë kritikuar këtë veprim të Turqisë janë edhe Franca dhe SHBA-të./Insajderi.com

Tags: