×
 • Biznes
 • Biznes / Teknologji

  Shkencëtarët zbulojnë se si t’i shtojnë njohuri trurit

  Insajderi
  01 March 2016 - 16:55
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Hulumtuesit pohojnë se kanë zhvilluar një imitues me të cilin mund ta ushqejnë me informacion direkt trurin e një personi dhe t’i mësojnë atyre aftësi të reja në një periudhë të shkurtër kohore, duke e krahasuar atë me “imitimin e jetës së artit”.

  Ata besojnë se ky mund të jetë hapi i parë drejtë zhvillimit të softuerit të avancuar që do ta bëjë mënyrën e mësimit të Matrix-it realitet.

  Hulumtuesit nga “HRL Laboratories”, me bazë në Kaliforni, thonë se kanë gjetur një mënyrë për të plotësuar të mësuarit, vetëm se në një shkallë më të vogël se sa ajo që jemi mësuar të shohim në filmat e Hollivudit.

  Ata studiuan sinjalet elektrike në trurin e një piloti të trajnuar dhe pastaj ushqyen të dhënat në lëndët fillestare teksa mësuan për të pilotuar një avion, raporton Insajderi.

  Studimi, i publikuar në revistën “Frontiers”, zbuloj se subjektet të cilët kanë marrë stimulim të trurit me anë të elektrodave të ngulitura përmes një kapele në kokë ia ka përmirësuar aftësinë e tij të pilotimit dhe e mësoi detyrën e tij 33 për qind më mirë se një grup pilotësh fillestar.

  “Sistemi ynë është një nga të parët e këtij lloji. Kjo është një lloj sistemi i stimulimit të trurit. Kjo tingëllon sikur një fantazi, por ka baza të mëdha shkencore për zhvillimin e sistemit tonë “, shpjegon Doktor Mateu Phillips, shkruan tabloidi anglez, Telegraph.

  Shkencëtari Phillips më tej tregon se si janë bërë lidhjet për ta bërë këtë proces të funksionojë dhe të bëhet realitet shtimi i njohurive në tru.

  “Kur të mësojmë diçka, truri juaj ndryshon fizikisht. Lidhjet janë bërë dhe të forcuar përmes një procesi të quajtur neuro-plasticitet. Kjo rezulton se disa funksione të trurit, si të folurit dhe të kujtesës, janë të vendosura në rajone shumë të veçanta të trurit, në lidhje me madhësinë e gishtit tuaj”, pohon Phillips.

  Doktor Phillips beson se stimulimi i trurit përfundimisht mund të zbatohet në të mësuarit për të vozitur, përgatitjet për provim dhe mësimin e gjuhëve të reja.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark