×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Shtatë të vdekur nga tornado në SHBA

  Insajderi
  26 May 2024 - 19:56
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Së paku shtatë persona kanë humbur jetën nga tornadot vdekjeprurëse, të cilat goditën qendrën e SHBA-së.

  Tornadot kanë shkatërruar ndërtesa dhe një pikë karburanti që strehonte dhjetëra njerëz. E zona e Teksasit është ndër më të goditurat. Sherifi i qarkut, Cooke Ray Sappington tha se pesë persona kishin humbur jetën, duke shtuar se numri i viktimave pritet të rritet.

  “Ne jemi ende në modalitetin e kërkimit dhe shpëtimit tani. Shpresoj se mund të gjejmë ende të mbijetuar”, tha ai për mediet amerikane. Në Oklahoma, dy persona humbën jetën dhe gjashtë të tjerë u plagosën, tha autoriteti lokal i menaxhimit të emergjencave për BBC.

  Stuhitë përmbysën kamionë dhe mbyllën një autostradë pranë Dallasit. Shërbimi Kombëtar i Motit lëshoi paralajmërime për tornado në pjesë të Teksasit dhe Oklahomas të shtunën, një zonë tashmë në kontrollin e nxehtësisë ekstreme.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark