×
 • Lajme
 • Lajme

  SKV: Pushteti po vazhdon instrumentalizimin e universitetit

  Insajderi
  12 February 2016 - 11:25

  Lëvizja studentore për Barazi – Studim, Kritikë, Veprim, ka organizuar sot një aksion simbolik përmes të cilit ka kritikuar zgjedhjet e fundit të mbajtura në Universitetin e Prishtinës.

  Aktivistët e kësaj organizate kanë hedhur letra tualeti para hyrjes së rektoratit të UP-së, në kohën kur aty ka qenë duke u votuar zgjedhja e shumicës së anëtarëve të Këshillit Drejtues.

  Flamur Pireva nga SKV, tha se epilogu i zgjedhjeve në universitet “shpjegon dukshëm interesat e pushtetit në universitet.”

  “Nga zgjedhjet studentore bartës te parlamentit studentor kemi organizata e lidhura ngushtë me pushtetin dhe SHIK-un.  Kemi zgjedhjet e dekanëve, në përbërjen e secilës janë dy akterë të mëdhenj të keqpërdorimeve të miliona eurove, përmes privatizimit, sikurse është rasti i Bujar Dugollit dhe Ethem Cekut”, ka thënë ai.

  Kurse për zgjedhjet e anëtareve të Këshillit Drejtues, Pireva ka thënë se nuk e njohin këtë këshill meqë “e pamundëson autonominë e universitetit.:”

  “Sot po zhvillohen zgjedhjet e këshillit drejtues e cili e pamundëson autonominë e universitetit si organ i sipërvendour i senatit, ndërkohë që anëtar e tjerë do të emërohen direkt nga Ministria e Arsimit.  Ne nuk e njohim këtë organ”, ka shtuar ai.

  “Sot ne këtë godinë po shtretëzohet edhe me tutje prania e pushtetit në Universitetin e Prishtinës dhe universiteti vazhdon të mbetet i instrumentalizuar prej pushtetit”, ka thënë ai./Insajderi

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark