×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Stradner: Dodik merr udhëzime nga Putini për ndarjen e BeH-së

  Insajderi
  05 June 2024 - 09:14
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Profesoresha Ivana Stradner, një studiuese amerikane e luftërave hibride ruse dhe konsulente në Fondacionin për Mbrojtjen e Demokracisë nga Uashingtoni, komentoi largimin e afërt të Presidentit të Bosnjë-Hercegovinës nga entiteti Republika Srpska në Rusi.

  “Yuri Ushakov, këshilltari i Putinit për politikën e jashtme, njoftoi se Milorad Dodik dhe Putin do të takohen më 6 qershor dhe do të diskutojnë rezolutën për Srebrenicën. Le të shohim nëse Dodik do të marrë gjithashtu udhëzime se si të vazhdojë në lidhje me shkëputjen”, paralajmëroi profesoresha Ivana Stradner.

  Kontaktet midis Presidentit rus Vladimir Putin dhe Presidentit të RS Milorad Dodik po bëhen traditë, tha ndihmësi i Kremlinit Yuri Ushakov.

  “Një tjetër kontakt i Presidentit Vladimir Putin po bëhet tradicional. Është Presidenti i RS Milorad Dodik. Putini u takua me të relativisht kohët e fundit, ishte në shkurt të këtij viti, në kuadër të lojërave sportive ndërkombëtare “Lojërat e së ardhmes në Kazan”. ” tha ai. Ushakov në prag të Forumit Ekonomik Ndërkombëtar në Shën Petersburg.

  Putin dhe Dodik do të diskutojnë situatën në BeH dhe rezolutën e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së për Srebrenicën, tha Ushakov.

  “Natyrisht që do të diskutojmë situatën aktuale politike në Bosnje dhe Hercegovinë, situatën në Ballkan në tërësi, çështjet që kanë të bëjnë me marrëdhëniet dypalëshe dhe sigurisht do të prekim edhe rezolutën e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së për Srebrenicën nga 23 maj”, tha Ushakov.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark