×
 • Lajme
 • Lajme

  Strehimi i një mijë opozitarëve iranianë – “dhurata” e Kerryt për Shqipërinë

  Insajderi
  14 February 2016 - 10:43

  Sekretari amerikan i shtetit, John Kerry po qëndron në një vizitë një ditore në Shqipëri, ku tashmë i ka nisur takimet me kryeministrin Edi Rama për të vazhduar më pas me liderin e opozitës, Lulzim Basha. Paraprakisht Kerry është takuar me ministrin e Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati, ndërkohë që më presidentin Bujar Nishani është takuar vetëm në aeroportin e Rinasit, me të aterruar në Shqipëri, rreth orës 10:00.

  Zyrtarisht, siç transmetojnë mediat në Shqipëri, shefi i diplomacisë amerikane vjen në Tiranë për të shënuar 25-vjetorin e rivendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes dy vendeve.

  Shqipëria ka pranuar zyrtarisht strehimin e 1 mijë anëtarëve të opozitës iraniane, që gjenden nën mbrojtjen amerikane në kampin “Liria”, në Irak, raporton Insajderi. Kjo çështje e strehimit të anëtarëve të opozitës iranianë është pika e parë e agjendës së Kerryt në Shiqpëri.

  Disa vjet më parë, qeveria e kryeministrit Berisha mori përsipër të strehojë mbi 200 opozitarëve në Iran, ndërsa tani qeveria e kryeministrit Rama ka rënë dakord të marrë përsipër strehimin edhe të 1 mijë iranianëve të tjerë, nga rreth 2.800 që janë aktualisht në kampin “Liria” në Irak. Për këtë vendim është pajtuar edhe opozita.

  Pika e dytë që John Kerry do të diskutojë me Edi Ramën dhe Lulzim Bashën, është reforma në drejtësi. Ndërsa pika e tretë do të jetë Kosova.

   

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark