×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Sulm në afërsi të ambasadës ruse në Kabul

  Insajderi
  20 January 2016 - 15:09
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.

  Në një sulm me bombë në afërsi të Ambasadës së Rusisë në Kabul kanë mbetur të vdekur së paku 4 persona, ndërkaq raportohet për 24 të tjerë të lënduar

  Sulmi me bombë në afërsi të Ambasadës rusë në Afganistan gjegjësisht në Kabul, ka lënë të vdekur se paku 4 persona, ndërsa është raportuar se 24 të tjerë kanë mbetur të lënduar, transmeton Insajderi

  Për 4 viktimat dhe për 24 persona të lënduar nga ky sulm kanë folur edhe autoritetet, ndërsa këtë informacion e ka konfirmuar edhe Ministria e Punëve të Brendshme e Afganistanit.

  Sipas disa burimeve thuhet se caku kryesor i sulmit me bombë vetëvrasëse ka qenë mjeti transportues i Ushtrisë së Afganistanit, në të cilin besohet të kenë qenë disa pjesëtarë të ushtrisë, raportoj Al Jazeera, transmeton Insajderi.

  Një tjetër dëshmitarë, i cili punon në Ministrinë e Punëve të Brendshme ka thënë se sulmuesi me bombë vetëvrasëse ka hyrë me motoçikletë në veturën zyrtare.

  Sulmi ka ndodhur në rrugën e shumë frekuentuar, e cila të qon në drejtim të Parlamentit në Afganistan.

  Deri më tash raportohet se askush nuk e ka marrë përgjegjësinë mbi sulmin.

  Ky sulm ka ndodhur dy ditë pas fillimit të raundit të dytë të bisedimeve të cilat kanë për qëllim ringjalljen e bisedimeve për paqe me talebanët./Insajderi

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark