×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Sulmohet Kievi për herë të parë nga Rusia

  Insajderi
  21 March 2024 - 09:39
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Kryeqyteti i Ukrainës u sulmua nga Rusia për herë të parë në 44 ditë të enjten pasi banorët e Kievit u zgjuan herët nga shpërthimet e forta.

  Shërbimi i Urgjencës i Ukrainës tha se 13 persona u plagosën, duke përfshirë një fëmijë, dhe se dhjetëra njerëz u evakuuan nga shtëpitë e tyre.

  Rreth 30 raketa lundrimi dhe balistike u rrëzuan mbi qytet, tha Serhii Popko, kreu i administratës së qytetit të Kievit.

  Në lagjen Shevchenkivskyi në Kievin perëndimor, një apartament në një ndërtesë shumëkatëshe dhe makina u dogjën si rezultat i sulmit rus, tha kryebashkiaku Vitali Klitschko, raporton Associated Press.

  Sulmi vjen pasi Ukraina ka sulmuar vazhdimisht rajonin Belgorod të Rusisë pranë kufirit me Ukrainën për disa ditë.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark