16:58 - 14 Shkurt 2016

Një tërmet i fuqishëm prej 5.7 shkallëve të Rihterit ka ndodhur në Zelandën e Re dike shkaktuar rrëshqitjen e shkëmbinjve.

Tërmeti nuk ka shkaktuar ndonjë dëm të madh në qytet, i cili ishte dridhur edhe në vitin 2011 nga i cili tërmet kishin humbur jetën rreth 200 persona, raporton Express.co.uk

Epiqendra e tërmetit ishte rrerh 9 milje nga Kisha Katolike bën të ditur Geonet.

Sipas Geonet vendi u dridh edhe me 40 tronditje.

Ky tërmet ka ardhur vetëm 8 ditë para përvjetorit të tërmetit të vitit 2011 i cili kishte lënë të vdekur më se 200 persona dhe shkaktoi dëme materiale mbi 26 miliardë dollarë, raporton Insajderi

Pas tërmetit të vitit 2011 kjo pjesë e Zelandës së Re u desh që të rindërtohet pothuajse tërësisht./Insajderi.com

Tags: