×
 • Lajme
 • Lajme

  Thaçi flet për mbështetjen amerikane për zgjedhjen e presidentit

  Insajderi
  02 February 2016 - 14:05
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Kur kanë mbetur edhe pak javë deri në zgjedhjen e presidentit të ri të vendit, Zëvendëskryeministri Hashim Thaçi ka folur për mbështetjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, që sipas tij, do të ofrojnë në këtë proces.

  Thaçi, i cili sipas marrëveshjes së koalicionit me LDK-në do të pasojë Atifete Jahjagën në krye të shtetit, ka theksuar se ShBA-të mbështesin vullnetin e qytetarëve të Kosovës për presidentin e ri, duke iu referuar kështu marrëveshjes së koalicionit qeverisës.

  “Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbështesin plotësisht procesin e zgjedhjes së presidentit të Republikës së Kosovës në një proces të rregull kushtetues dhe me transparence maksimale.  ShBA-të mbështesin vullnetin e qytetarëve të Kosovës dhe kushtetutshmërinë,” ka thënë Thaçi

  Thaçi po ashtu ka theksuar se ShBA-të por edhe Brukseli e dinë saktësisht se kush janë kandidatët për këtë post.

  “Por atë që mund ta konfirmoj sot, është se SHBA mbështet institucionet dhe procesin e zgjedhjes së presidentit. Ajo që gjithashtu mund të konfirmoj është se SHBA dhe Brukseli e dinë mirë kush janë kandidatë për president të Republikës së Kosovës”, ka përfunduar Thaçi.

  Zgjedhjet për presidentin e Kosovës pritet të mbahen gjatë këtij muaji.  Megjithëse LDK dhe PDK kanë një marrëveshje që i mundëson Thaçit të zgjedhet president, kjo gjë nuk është ende e sigurt marrë parasysh kundërshtimin që ka në disa prej deputetëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës./Insajderi

   

   

   

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark